„Зелено светло“ од Атлетико Параненсе, Витор Роке во јануари доаѓа во Барселона

Атлетико Параненсе објави дека фудбалерот, Витор Роке, во јануари ќе му се приклучи на шпанскиот гигант Барселона.

Каталонците за неговиот потпис ќе платат 40 милиони евра плус 21 милион како бонуси. 18-годишниот фудбалер ќе добие договор за седум сезони.

Роке му се приклучи на Атлетико во почетокот на 2022 година и постигна 28 голови на 80 натпревари.