Избрани најдобрите фудбалери на сезоната во Серија А

Во пресрет на последното коло од Серија А беа избрани најдобрите фудбалери, односно МВП на сезоната.

По традиција се бираат најдобар голман, дефанзивец, играч за врска, напаѓач и најдобар млад фудбалери до 23 години.  За најдобар голман беше избран голманот на Милан, Мајк Мењан, кој успеа 16 пати да ја зачува својота мрежа оваа сезона. Најдобар дефанзивец е Жеилсон Бремер од Торино, кој имаше фантастична сезона, додека наградата за најдобар играч за врска му припадна на Марсело Брозовиќ.

Најдобар напаѓач е избран Чиро Имобиле, а наградата за најдобар млад фудбалер до 23 години му припадна на Виктор Осимен од Наполи.

Фудбалерите наградите ќе ги добијат во недела пред почетокот на натпреварите од последното коло.