Имаат 70 илјади жители и го слават првото олимписко злато!

Бермуда, малата островска држава во Атлантскиот океан со 70 илјади жители го освои првото олимписко злато во историјата. За тоа е заслужна Флора Дафи, која славеше во триатлон.

Дафи, по пливањето, трчањето и возењето велосипед, имаше време од 1:55:36. До среброто дојде Британката Џорџија Тејлор Браун со 1.14 минути заостанување зад победничката, а трета беше Американката Кејти Заферес со заостанување од 1.27.

Дафи заплака откако ја мина целта, бидејќи на својата земја и го донесе првото историско олимписко злато и само вториот медал. Првиот го освои Кларенс Хил во 1976-тата година, во категорија бокс кога беше бронзен

Бермуда благодарејќи на Дафи стана најмалата држава која некогаш освоила злато.