Италијанецот Гросо е нов тренер на Лион

Олимпик Лион го назначи Фабио Гросо за наследник на Лоран Блан.

Гросо во својата кариера настапуваше за Лион во периодот од 2007 до 2009 година и во тој период ја освои титулата и Купот. Во својата тренерска кариера досега ги водеше Бари, Верона, Бреша, швајцарски Сион и Фросиноне.

Лион моментално е на последното место во францускиот шампионат со само еден освоен бод по четири одиграни натпревари