Италијанските гиганти го сакаат Гудмунсон од Џенова

Јувентус, Интер и Наполи покажаа голем интерес за исландскиот
напаѓач Алберт Гудмудсон кој од јануари 2022 година игра за Џенова.
Гудмудсон од доаѓањето во Серија на 84 натпревари постигна 31 гол,
а во актуелната сезона постигна 14 погодоци и додаде три асистенции
со што го привлече интересот на себе. „Скај Спорт“ како што тврди
битката за неговиот потис ќе биде жестока.
Во овој момент се истакнале Интер, Јувентус и Наполи. Но,
Гудмудсон се поврзува и со премиерлигашите Тотенхем и Вест Хем.
Исланѓанецот во Серија А е од 2022 година кога за сума од 1.5
милион евра пристигна од АЗ Алкмар. Играше уште за ПСВ и Јонг
ПСВ. За исландската репрезентација запиша 37 настапи и постигна 10
голови.