Кари ја надмина границата од 2.900 тројки

Стеф Кари беше предводник на екипата на Голден Стејт во победата над Бруклин каде постигна 37 поени, од кои имаше 9 успешни удари за 3 поени, а тоа му донесе триумф на Голден Ст. кај Бруклин со 117:99.

На овој начин Стеф Кари успеа по Реј Ален да стане втор кошаркар кој стигнал до над 2.900 тројки. Реј Алан и понатаму води на листата со 2.973 успешни удари од далечина.

Ендрју Вигинс постигна 19 поени за Голден Стејт, Џордан Пул помогна со 17, додека Дрејмонд Грин заврши со 11 поени, 8 скока и 6 асистенции. Џејмс Харден постигна 24 поени за Бруклин, додека Кевин Дурент постигна 19 поени против својот поранешен тим.