Кеси останува во Барселона, Чави го убедил да не побара трансфер

Френк Кеси нема да ја напушти Барселона во зимскиот преоден рок.

Чави одржал состанок со играчот и ја потврдил довербата на стручниот штаб. Тренерот на Барселона објаснил дека процесот на адаптација може да биде тежок за играчите кои доаѓаат од странство. Кеси имаше малку тренинзи пред натпреварите на почетокот на сезоната, но Чави го увери играчот дека ќе ја добие својата шанса.

Оваа сезона, Кеси помина 485 минути на теренот, со што стана петтиот играч со најмала минутажа.