Кејн: Горд сум на овој циклус на англиската репрезентација

Англискиот напаѓач Хари Кејн го сумираше настапот на неговата
репрезентација во квалификацискиот натпревар за ЕП 2024
против Македонија (1-1).
„Знаевме дека ќе биде тежок натпревар против пристоен тим кој
игра на терен на кој е тешко да се игра нашиот стил на игра. Во
дел од натпреварот губевме со 0-1 поради досудениот пенал.
Беше убаво да се биде на теренот бидејќи секогаш се трудам да
му помогнам на тимот, без разлика дали играм 90 минути или 10
минути. Нам ни беше важно да израмниме – штета што не
можевме да постигнеме втор гол. Мислам дека тоа беше автогол,
прилично сум сигурен. Ако некој требаше да го даде вториот гол,
тоа ќе бевме ние. На натпреварот со Малта бевме невнимателни
со топката, а овој пат имавме мала грешка при контра напад и
контроверзен пенал. Игравме со репрезентација од која се
очекуваше да ја победиме со 5:0 или 6:0, но тие направија добра
работа да ја елиминираат Италија во баражот за Светското
првенство. Можеме да бидеме навистина горди на начинот на кој
игравме квалификацискиот циклус“, изјави Хари Кејн за „Би-Би-
Си“ по натпреварот со Македонија.