Кимих пред Хаверц во изборот за најдобар германски играч

Германскиот фудбалски сојуз објави дека играчот на Баерн Минхен, Џошуа Кимих е избран за најдобар германски фудбалер во 2021 година.

Изборот се изврши според добиените гласови од страна на фановите. За 26-годишниот Кимих гласале 33.8%, додека на втората позиција се најде Каи Хавертц од тимот на Челзи со 22.7% од гласовите. На третата место се пласира соиграчот на Кимих од Баерн, Лерој Сане со освоени 13.6 проценти.