Кошаркарите на Србија се светски шампиони во баскет 3х3

Репрезентацијата на Србија е освојувач на трофејот од Светското првенство во баскет 3х3 кој се одржа во Белгија.

Српските кошаркари во финалето беа подобри од Литванија со резултат 21:16. Тие до титулата стигнаа без ниту еден пораз.

Третото место на првенството го освои селекцијата на Франција која во неизвесен дуел оствари победа над домаќинот Белгија.