Кјелини доби нов двегодишен договор со Јувентус

Џорџо Кјелини потпиша нов договор со Јувентус, соопшти прес-службата на клубот од Торино. Новиот договор ќе важи до летото 2023 година. „Ова е важен чекор во мојот живот. Дојдов во Јувентус кога бев момче и сега уживам во секој момент. Сакам да му помогнам на Јуве да освои други титули“, рече Кјелини.

Да потсетиме, претходниот договор на Кјелини со Јувентус истече на 30 јуни. Дефанзивецот стана најстариот капитен во историјата на финалето на Европското првенство, надминувајќи го Џaнлуиџи Буфон, кој играше во финалето против Шпанија на Евро 2012.

На Европското пренство, Џорџо Кјелини одигра 5 натпревари, бидејќи ги пропушти натпреварите со репрезентациите на Велс и Австрија поради повреда. За централниот дефанзивец, последниот натпревар беше 95 -ти во негова кариера како дел од националниот тим.