Левандовски бара од Барселона да ги забрза преговорите со Баерн

Фудбалерот на Баерн Минхен Роберт Левандовски побара од својот менаџер што е можно побрзо да го реализира трансферот во Барселона.

Левандовски има договор со Баерн до јуни наредната година, но тој повеќе пати јавно изјави дека неговата ера во клубот од Минхен е завршена.

Според објавите во медиумите, менаџерот на полскиот репрезентативец веќе го контактирал претседателот на Барселона Жоан Лапорта со цел да се забрза постапката за трансфер во каталонскиот клуб. Информациите велат дека преговорите меѓу клубовите влегуваат во завршна фаза. Баерн за Левандовски побарува 60 милиони евра, но Барселона е подготвена да понуди околу 40 милиони евра.