Левандовски може пред истекот на договорот да си замине од Барса

Роберт Левандовски би можел да го напушти клубот пред да му
истече договорот.
Според шпански „Спорт“, договорот на фудбалерот содржи клаузула
според која каталонскиот клуб може предвреме да го раскине
неговиот договор по сезоната 2024/2025 доколку одигра помалку од
55% од натпреварите во таа сезона. Договорот на Полјакот со
Барселона е до јуни 2026 година.
По 15 кола, Барселона е на третото место на табелата во шпанскиот
шампионат со 34 бодови. Тимот заостанува четири бода зад водечкиот Реал Мадрид.
Сезонава Роберт Левандовски учествуваше на 17 натпревари во сите
натпреварувања, на кои забележа осум гола и четири асистенции.