Лени Јоро се договори за премин во европскиот првак

Реал Мадрид е блиску до купување на дефанзивецот на Лил, Лени Јоро, пренесува „Мундо Депортиво“.

Според изворот, Лил сака да добие 40 милиони евра за трансферот на Јоро. Се очекува дека клубовите сепак ќе можат да се договорат во наредните недели.

Претходно имаше информации дека ПСЖ се обидува да го ангажира дефанзивецот, но тој повеќе сака да игра во Реал Мадрид.

Да потсетиме дека минатата сезона Јоро учествуваше на 44 натпревари на сите турнири, на кои постигна три гола. Актуелниот договор на играчот со клубот е до летото 2025 година. Според информациите објавени на порталот Трансфермаркт, пазарната вредност на фудбалерот е 50 милиони евра.