Лидс Јунајтед го бара Рос Баркли на позајмица

Екипата на Лидс нема голем буџет за нови играчи во јануари, па ја разгледува можноста за засилување на тимот со позајмени играчи.

Од Лидс Јунајтед внимателно ја следат ситуацијата со фудбалерот на Челзи, Рос Баркли и размислуваат за негово позајмување од лондонскиот клуб.

27-годишниот играч во оваа сезона од Премиер лигата одигра само 126 минути во дресот на Челзи и е отворен за напуштање на клубот бидејќи сака да има редовни настапи.

Рос Баркли се надева дека со враќање во посакуваната играчка форма повторно би се наметнал на селекторот Саутгејт и би добил повик во репрезентацијата на Англија.