Луис Енрике: Не е фер што ние ќе играме три натпревари, а Барса ниту еден

Тренерот на ПСЖ, Луис Енрике зборуваше за разликата во распоредот меѓу неговиот тим и Барселона, со кој францускиот гигант ќе игра во четвртфиналето на Лигата на шампионите на 10 април.

„Барса ќе има десет дена одмор, а ние ќе имаме натпреварувачки ритам. Во мојата ситуација, велам дека е најдобро да се играат овие три натпревари. Да имам десет дена одмор, би се прилагодил на таквите околности“, изјави Енрике.

Да потсетиме, пред натпреварот со Барселона, тимот на Луис Енрике на 3 април ќе игра со Рен во Купот на Франција. Потоа на 6 април натпревар од 28. коло од француската Лига 1 каде ќе се сретнат со Клермонт. За возврат, Барселона на 30 март го победи Лас Палмас (1-0) во 30. коло од Ла Лига и нема да одигра уште една средба пред натпреварот со ПСЖ.