Лукаку одлета за Миланo да потпише за Интер

Интер треба да го комплетира трансферот на  Ромелу Лукаку следната недела. Напаѓачот на Челзи се враќа во италијанскиот клуб на позајмица.

Во среда тој ќе пристигне во Милано, ќе ги помине медицинските прегледи и ќе потпише договор со Интер. Ромелу Лукаку  наводно се согласил на 30% намалување на платата за да се врати во Интер, од 10 милиони фунти годишно на 7 милиони фунти годишно по оданочување.

Белгиецот играше за Интер од 2019 до 2021 година. Тој минатото лето беше продаден на Челзи за 115 милиони евра. 29-годишниот напаѓач минатата сезона постигна 15 гола на 44 настапи за Челзи  во сите натпреварувања.