Лукаку се враќа за дербито со Рома

Напаѓачот на Интер, Ромелу Лукаку, продолжи со нормалните тренинзи откако се здоби со повреда на мускулот на левиот бут, објави „Газета дело Спорт“.

Белгиецот поради повредата ги пропушти последните 6 натпревари на својот тим, а во негово отсуство „нараѕурите“ загубија половина од тие натпревари во Серија А и Лигата на шампионите. Се очекува 29-годишниот напаѓач да се врати во игра за дербито против Рома на 1 октомври.

Лукаку има 3 настапи во Серија А од почетокот на оваа сезона, постигнувајќи еден гол и асистенција.