„Магичниот“ Дончиќ ја водеше Словенија до нова победа

Кошаркарите на Словенија ја запишаа и втората победа на исто толку натпревари одиграни на олимпискиот турнир во Токио.

Словенците во второто коло го победија домаќинот на турнирот Јапонија со 116:81. Лука Дончиќ, најдобриот словенечки кошаркар кој во првото коло постигна 48 поени против Аргентина, веќе во првата четвртина имаше 13 поени со шест скокови и четири асистенции. На крајот, натпреварот го заврши со 25 поени, седум скокови и седум асистенции, а Зоран Драгиќ додаде 24 поени. Дончиќ за 57 минути одиграни на Олимписките игри досега, има постигнато дури 73 поени.

Со оваа победа Словенија избори пласман во понатамошната фаза, а во последното коло од групата игра против Шпанија.