Макс Верстапен бара подобар болид

Возачот на Ред Бул, Верстапен, излезе со изјава дека е непходно подобрување на неговиот Ф1 болид, за да остане во трка за титула со конкурентот Мерцедес.

По освојувањето на второто место на трката во Турција, Верстапен го превзеде првото место во генералниот пласман на Формула 1 и сега има шест бода повеќе од Луис Хамилтон кој е актуелен шампион. Независно од моменталниот успех, тој мисли дека мора уште повеќе да се работи на неговиот болид бидејќи тимот на Мецедес станува се подобар.

“Мислам дека возевме на патеки кои повејќе им одговараја на Мерцедес, но имаше и патеки кои беа непознати а сепак на крајот беа пред нас. Мораме да се подобриме за да останеме во борба за наслов до крајот на сезоната“- изјави Верстапен.