Малдини првпат ќе работи во Премиерлигата?

Поранешниот италијански репрезентативец, Паоло Малдини наскоро би можел да го засили Њукасл.

Според информациите на италијанските медиуми, Малдини добил понуда да застане на чело на спортскиот сектор на премиерлигашот кој има сериозни амбиции.

Најавите се дека Малдини би требало да го замени Ден Ешворт поранешниот директор на Англија и Брајтон за кој се најавува дека кариерата ќе продолжи во таборот на Манчестер Јунајтед.

Манчестер Јунајтед наводно подготвил понуда од десет милиони евра како оштета. Малдини имаше и понуда од саудиска Арабија откако се раздели од Милан, меѓутоа засега е без ангажман.