Манчини го одбил Манчестер Јунајтед

Според пишувањата на германскиот „Билд“ селекторот на италијанска репрезентација, Роберто Манчини, ја одбил понудата од Манчестер Јунајтед за позицијата нов тренер на екипата.

Тимот од „Олд Трафорд“ започнале разговори со 56-годишниот италијански стручњак но тој наводно одбил секакви преговори бидејќи имал обврска да ја однесе Италија на Светското првенство во Катар 2022 година.

Манчини претходно беше тренер на градскиот ривал на Јунајтед, екипата на Манчестер Сити со кој стана шампион на Премиер лигата во 2012 година.