„Марка“ потврдува дека Меси го напушта Париз

Иако се чинеше дека после освојувањето на Светското првенство во Катар, Лионел Меси со сигурност ќе го продолжи договорот со Париз Сен Жермен, сепак последниве денови се појави информација дека аргентинскиот напаѓач ќе го напушти „Паркот на принцовите“.

Веста за заминувањето на Меси од ПСЖ, прв ја објави легендарниот спортски новинар Жерар Ромеро, а шпанска „Марка“ подоцна ја потврди истата.

Според пишувањето на „Марка“, Меси после освојувањето на светската титула со Аргентина, ги реализирал сите професионални цели, и до крајот на кариерата сакал да игра фудбал „за своја душа“.

Ова најверојатно значи дека легендарниот Аргентинец, посакува да се врати во Барселона каде е миленик на навивачите, и секогаш е добредојден на „Камп Ноу“.