Маркез се враќа на патеките по деветмесечна пауза

Возачот на Репсол Хонда, Марк Маркез, ќе може да се појави на Гран При трката за Големата награда на Португалија која ќе се вози на 18- ти април. Тоа значи дека осумкратниот светски шампион кој претрпе три операции на раката во изминатите девет месеци, конечно ќе може да се врати на патеките во новата сезона во Мото-шампионатот. „Навистина сум многу среќен. Вчера бев на преглед кај докторите и ми дадоа зелен светло за да се вратам во натпреварувачки ритам“, вели Маркез.