Мбапе сака Нејмар да се продаде ова лето

Килијан Мбапе вчера потпиша нов договор со ПСЖ и така стана најплатен фудбалер во светот.

Мбапе се согласи да остане во ПСЖ до 2025 година, а покрај богатството што ќе го добие, тој ќе има централна улога во клубот и ќе може да одлучува за трансфери и избор на тренер.

Како што пренесува еминентниот новинар Серхио Сантос, Мбапе веќе ги дал првите инструкции. Имено, тој побарал ПСЖ да го продаде Нејмар и на негово место да го донесе Осман Дембеле.

Дембеле е голем пријател со Мбапе, а неговиот договор со Барселона истекува на лето и тој е слободен агент.

„Светците“ ќе му ја исполнат желбата и наскоро ќе започнат преговори со Дембеле, но  не е познато дали ќе се согласат за продажба на Нејмар.