Мекиќ го менува МЗТ Скопје со Темишвар

Македонскиот репрезентативец Адем Мекиќ е биде нов
интернационалец откако денеска се договори со прволигашот од
Романија, Темишвар.
По една деценија во македонското првенство и освоени пет
шампионски титули и три Купа, 27-годишниот кошаркар одлучи да
замине во странство што беше негова долгогодишна цел. Член на
МЗТ Скопје беше претходните 2,5 сезони, а дресот на овој тим го
носеше и од 2014 до 2017 година. Во меѓувреме се профилираше во
еден од најдобрите македонски кошаркари и стандарден член на
репрезентацијата.
Иако договорот е постигнат, Мекиќ најверојатно ќе биде во
комбинација за дуелот против Црвена Звезда в недела во Аеродром, а
следниот ден ќе замине на медицински прегледи во Романија.