Меси подгтотвен за полуфиналето со Канада

Капитенот на аргентинската фудбалска репрезентација Лионел Меси ќе биде подготвен за вечерашното полуфинале на Копа Америка против Канада во Њу Џерси, изјави селекторот на репрезентацијата Лионел Скалони.

Меси се врати на теренот во четвртфиналето против Еквадор, откако го пропушти последниот натпревар од групната фаза поради повреда. Тој го одигра целиот натпревар, но изгледаше дека не е подготвен физички.

37-годишната ѕвезда на Интер Мајами промаши пенал за време на настапите на стадионот Хјустон.

„Лео е добро, ние сме мирни околу тоа. Неговото ниво на физичка состојба е добро, тој е клучен играч за нас“, призна Скалони.