Минамино го менува Ливерпул со Монако

Јапонецот во редовите на Ливерпул, Такуми Минамино, својата кариера ќе ја продолжи во фудбалскиот клуб Монако.

27-годишниот фудбалер ги прифати условите на својот нов клуб, кој за неговиот ангажманот на Ливерпул ќе му исплати 15 милиони фунти.

Минамино беше член на Ливерпул од 2019 година, каде пристигна од редовите на Ред Бул Салцбург. За тимот од Енфилд одигра вкупно 55 натпревари и постигна 14 гола.