Монтела е главен кандидат за нов селектор на Турција

Медиумите од Италија пренесуваат дека Винченцо Монтела е еден од најсериозните кандидати за нов селектор на Турција.

Според информациите, Монтела би требало да биде замената за Штефан Кунц кој доби отказ од селекторската позиција на Турција, после поразот во пријателскиот натпревар со Јапонија.

49-годишниот Монтела има искуство со турскиот фудбал бидејќи тој претходно беше тренер на Адана Демирспор. Во својата кариера ги има водено и екипите на Рома, Катанија, Фиорентина, Сампдорија, Милан и Севиља.