Мурињо го сака Матиќ како прво засилување во Рома

Португалскиот фудбалски стратег, Жозе Мурињо, кој на крајот на сезоната ќе го преземе кормилото на италијанската Рома, планира да купи неколку атрактивни засилувања во текот на летниот преоден рок.
Прв на неговиот список е играчот на Манчестер Јунајтед, Немања Матиќ, кој ја нема посакуваната минутажа на стадионот – „Олд Трафорд“.
Познато е дека „римската волчица“ има добри односи со англискиот состав што значи дека нема да има никакви пречки да се оствари желбата на Мурињо. 32-годишниот Матиќ има договор со Јунајтед до летото во 2023 година.