Мурињо и Саутгејт загрижени заради повредата на Хари Кејн

Првата ѕвезда на Тотенхем, Хари Кејн се повреди на гостувањето кај Евертон каде „Спарси“ одиграа реми со резултат 2-2, а двата гола ги постигна токму Кејн кој се здоби со повреда во самата завршница од мечот. Се работи за повреда на глуждот, но постои нешто добро од лошата вест за целата англиска фудбалска јавност, а тоа е фактот што Кејн можеше сам да го напушти теренот без дополнителна помош, што е олеснителна околност за вестите кои се очекуваат од неговата повреда, како и да е, болките беа забележителни. 27 годишниот напаѓач ќе биде подложен на медицински прегледи кои ќе ја утврдат сериозноста на повредата, со што ќе се дознаат одредени детали на прашањето дали ќе отсуствува, односно доколку отсуствува од терените, дали ќе се работи за подолг период.