Надал го очекуваат уште успешни сезони

Рафаел Надал сеуште се мачи со повредите на стапалото, поради што пропушти голем број натпревари оваа сезона.

После настапот на Ролан Гарос тој ги пропушти Вимблдон, Олимписките игри, Торонто, Монтреал, УС Опен, а го откажа и Индиан Велс.

Неодамна е виден како се движи со помош на патерици но иако ситуацијата не изгледа баш најдобро, неговиот стрико и негов бивш тренер, Тони Надал, е уверен дека Рафа го чекаат уште неколку успешни сезони.

“Мислам дека ќе се опорави, Јас сум оптимист и верувам дека 2022 година ќе биде успешна за него. Се надевам дека Рафа ќе има уѓте две или три добри сезони“, изјавува Тони Надал.

Останува да се види дали ќе се остварат овие очекувања на Тони Надал.