Надал награден од шпанскиот крал Фелипе

Шпанскиот крал Фелипе Шести му ја врачи наградата „Камино Реал“ на Рафаел Надал во вторникот на Универзитетот во Алкала де Хенарес.

36-годишниот тенисер веста ја објави на својот профил на социјалните мрежи.

„Ви благодариме, Ваше Височество, за вашето присуство. Им благодарам и на претседателот и членовите на Советодавниот одбор, директорот и членовите на Академскиот совет на Институтот Френклин, комисијата за избор, кои одлучија да ми ја доделат наградата. Се надевам дека ќе бидам и ќе останам пример за шпанските вредности, останувајќи верен на моето балеарско и мајорканско потекло. Чест и голема радост е да се добие наградата „Камино Реал“, која има големо историско значење. Ова е признание за мојата работа во светот на тенисот, како и за мојата страст за овој спорт, носејќи ја мојата работа и страст надвор од границите на нашата земја“, напиша Шпанецот на Инстаграм.