Надал: Немам намера да се пензионирам

Шпанскиот тенисер Рафаел Надал изјавил дека нема намера да замине во тениска пензија, пренесуваат медиумите во Шпанија.

Надал во Мадрид доби признание за досегашната успешна кариера, а наградата му ја додели кралот на Шпанија, Фелипе.

„Се надевам дека оваа награда не ми е доделена за крај на кариерата, бидејќи немам намера да заминам во пензија“, порача Надал.

Рафаел Надал оваа сезона имаше доста проблеми со повредите, но и покрај тоа успеа да ги освои Австралија Опен и Ролан Гарос. Шпанскиот тенисер овај викенд ќе настапува на Лејвер купот во Лондон каде ќе игра за „Тимот на Европа“.