Најголемиот талент на Шалке се сели на „Сан Сиро“

Европските гиганти се воодушевени од настапите на младата ѕвезда на Шалке, Асан Оедраого.

Станува збор за 17-годишен играч за врска кој оваа сезона е стандарден во Шалке, каде запиша 11 настапи и постигна еден гол и една асистенција. Тој е младински репрезентативец на Германија и важи за еден од најголемите таленти во Европа.

Реал Мадрид, Баерн Минхен, Ливерпул покажуваат интерес, но најконкрете е Милан, кој веќе постигнал комплетен договор со агентот на фудбалерот.

Оедраго ќе пристигне на „Сан Сиро“ по завршувањето на сезоната, а Милан ќе ја плати откупната клаузула од 11 милиони евра.