Никола Јокиќ ќе настапува за Србија на Европското првенство во кошарка

Од Кошаркарскиот Сојуз на Србија ја потврдуваат веста дека Никола Јокиќ ќе настапува за српската репрезентација на Европското првенство кое ќе се одржи од 1. до 18. септември.

Центарот на Денвер и МВП на НБА лигата, одбиваше да игра за репрезентацијата на Србија во претходните години поради ограничувањата од НБА и напорните сезони. Но сега тој одлучи да се стави на располагање на селекторот на Србија, Светислав Пешиќ и да помогне во освојување на европското злато.