Новак Ѓоковиќ не е повеќе прв тенисер на светот

Според најновото рангирање на АТП, Србинот Новак Ѓоковиќ не е повеќе светски тенисер број еден. Неговото владеење со светскиот тенис заврши после изминати рекордни 373 недели на врвот.

Првото место сега му припаѓа на Русинот Данил Медведев кој има 7950 бодови, а за првпат во својата кариера, второто место на АТП листата му припадна на Александар Зверев кој има 7075 бода. Ѓоковиќ се наоѓа на третата позиција со 6770, додека Рафаел Надал е четврт со 6525 бода.