Новак Џоковиќ со најголема заработка во 2021

Светскиот рекет број еден, Новак Џоковиќ, 2021 година ќе ја заврши на првото место од АТП ранг листата но и како тенисер со најголема парична заработувачка од учество на турнирите.

Според податоците кои ги објави Асоцијацијата на тениски професионалци, Џоковиќ во 2021 инкасирал вкупно 9.100.547 долари. По него следуваат Русинот Медвевед со 7.481.271  и Александар Зверев кој заработил 6.420.344 долари.

Во годинава што завршува, од АТП објавуваат дека 37 тенисери освоиле повеќе од 1 милион долари од учество на турнири.