Нов ковид-протоколо во Премиер лигата: Меч се одлага со четири позитивни случаи

Раководството на англиската Премиер лига одлучи дека во иднина ќе се одложуваат натпреварите само доколку има четири потврдени позитивни тестови за коронавирус, пренесува англискиот весник „Дејли мејл“.

Според изданието, новите правила ќе стапат на сила во февруари, а 18 од 20-те клубови ги поддржале промените. Според сегашните правила, одложувањето се заснова на бројот на играчи кои се достапни за игра.