Нојер спремен за враќање во дресот на Баерн

Мануел Нојер е многу блиску до враќање на терените, потврди спортскиот директор на германскиот шампион Кристоф Фројнд.

Нојер не бранел од Светското првенство во Катар, каде Германија доживеа дебакл, а веднаш по тој турнир се повреди на скијање. Потоа следеше операција на коленото и неколкумесечна пауза на која набрзо ќе и дојде крајот.

„Точниот датум не е одреден, но тој не е далеку и Нојер е подготвен да се врати на теренот. Долго време. Внимателно ќе ја следиме ситуацијата, но во следните денови или Мануел ќе биде во тимот следната недела“, истакна Фројнд.

Во сабота Баварците гостуваат кај РБ Лајпциг во дербито на Бундеслигата, три дена подоцна патуваат во Копенхаген на второто коло од Лигата на шампионите.