Обамејанг го напушта Челзи, за да потпише во Саудиска Арабија

Пјер-Емерик Обамејанг е уште еден фудбалер кој е на пат да се пресели во некој од клубовте во Саудиска Арабија. Според информација на инсајдерот Фабрицио Романо, Ал Ахли и Ал Шабаб веќе разговарале со напаѓачот на Челзи за можен трансфер и наскоро се очекува неговата одлука.

33-годишниот Габонец летово ќе ги напушти „сините“, но приоритет му е да остане во Европа.

Во февруари, Обамејанг ја одби понудата од МЛС лигашот Лос Анџелес.