Оливер Кан нов спортски директор на Ал Хилал

Oткако поставија азиски рекорд со трансферот на Нејмар и ги доведоа Милинковиќ-Савиќ, Рубен Невеш, Малком, Калид Кулибали и Боно саудискиот Ал-Хилал доведе и светска легенда.

За нов извршен директор на клубот беше назначен Оливер Кан, доскорешниот претседател на Баерн Минхен кој доби отказ по слабите резултати. Кан беше промовиран како главен оперативец и член на раководството на саудискиот клуб кој минатата сезона во Саудиска Арабија ја заврши како вицешампион.

Најавите од клубот се дека Кан ќе има задача да одржува добри контакти со европските клубови и фудбалери, но и да се продолжи праксата со доведување на големи ѕвезди. Сезонава во саудиската лига има ограничување со бројот на странци, но за наредната сезона се очекува ова правило да се укине.