Пелистер го „запечати“ првото место на табелата

Она што го најавуваа низ текот на оваа турбулентна сезона, кошаркарите на Пелистер го потврдија на најдобар можен начин. Убедливо, на свој терен, во Битола, го победија Работнички еден од останатите фаворити во трката за шампионскиот трофеј во Првата лига. Освен тоа, ја потврдија најдобрата стартна позиција пред почетокот на доигрувањето за титулата, но и пехарот во Купот „Благоја Георгиевски Буштур“.
По одлично одиграните први десет минути, во кои Пелистер обезбеди високо водство (31:20), на четири пред крајот на втората четвртина, „зелено-белите“ ја имаа највисоката предност (46:29) во дерби дуелот во Битола кој решаваше која од овие две екипи ќе заврши како првопласирана.
Во продолжението на последниот меч во салата „Боро Чурлевски“ во регуларната фаза од шампионатот, домашната екипа имаше предност и повисока од 20.поени (60:39), па (70:49), за третиот период битолчани го решат со (79:60). Во тој стил, нешто помалку ефикасен, се одвиваа настаните и во последната четвртина во која беше познато се, односно дека Пелистер е бројот 1 по 22.одиграни кола, затоа што запиша најмногу победи – 17, имаше најмалку порази – 5.
Работнички сега има ефект (15-7), ист како што има и екипата на Еуро Никел 2005. Но „црвено- белите“ се во предност во однос на кавадарчани (две победи во меѓусебните дуели, а и од својот вечен ривал, МЗТ Скопје Аеродром (исто така две победи во меѓусебните дуели), па ја „фиксираа“ позицијата број 2 пред почетокот на плеј-офот.