Пике: Бензема е многу подобар откако Роналдо си замина од Реал

Барселона и Реал во недела од 16:15 часот ќе го играат големото „Ел Класико“.

Реал Мадрид во овој момент е второпласиран со 17 бодови, два повеќе од Барселона која конечно врза две победи и со евентуален триумф би ги прескокнале „кралевите“.

„Нема овој натпревар многу да реши кога во прашање е првенството, но победа сигурно би ни донела голема самодоверба. Не размислуваме многу а нив, фокусирани сме на себе. До сега не игравме баш добро, против Динамо моравме уште подобро. Едноставно мораме да бидеме поефикасни“, изјави Пике.

Беше запрашан за формата на Бензема.

„Се препороди со заминувањето на Роналдо. Тој остави дупка зад себе, а Бензема одлично ја пополни. Последните сезони игра навистина фантастично и заслужено се врати во репрезентацијата. Сепак, Реал не е само Бензема“, истакна Пике.