Повредата на Заир-Емери не е сериозна

Селекторот на француската репрезентација Дидие Дешамп по
натпреваро со Гибралтар зборуваше за повредата што ја
заработи играчот на Франција и средниот ред на ПСЖ, Ворен
Заир-Емери на мечот кој го доби Франција со 14:0.
„Ова беше совршена вечер, освен повредата на Заир-Емери. Таа
не е многу сериозна. Од информациите што ги имам, се изгледа
ветувачко. Тој нема скршеница, но, очигледно, има истегнување
на зглобот“, изјави Дешамп.

Во моментов, периодот за опоравување на фудбалерот се уште
не се одредени.
Да потсетиме, во 20. минута од натпреварот со репрезентацијата
на Гибралтар, 17-годишниот Французин се повреди и беше
заменет. Три минути претходно го постигна деби голот за
националниот тим. Самиот натпревар со тимот на Гибралтар исто
така стана деби за Заир-Емери.