Португалецот Фонсека ќе биде наследникот на Брус?

Њукасл оваа недела ќе започне разговори со Пауло Фонсека за нов менаџер на тимо.. Португалецот е еден од неколкуте кандидати за функцијата која е испразнета пред само неколку часа од Стив Брус. Отказот на Англичанецот се очекуваше околу две недели, но на крајот доби можност да го предводи тимот за последен пат во текот на викендот против Тотенхем во натпревар што заврши 3:2 во корист на лондончани.

Фонсека беше последен пат на клупата на Рома, а летото преговараше со Тотенхем, но на крајот тие се одлучија за Нуно Еспирито Санто.  Фонсека е трикратен шампион на Украина и трикратен освојувач на Националниот куп на Украина со Шахтјор Доњецк, како и победник на Купот на Португалија со Брага.