Прогресот на Карлос Алкараз: За една година од стото до деветто место

Младиот шпански тенисер, 18-годишниот Карлос Алкараз денеска за првпат во кариерата влезе во најдобрите десет тенисери во светот. Откако ја освои тутилата во Барселона минатата недела, тој скокна две места на АТП-листата и успеа да ги престигне Канаѓанецот Феликс Ожер-Алиасим и Британецот Камерон Нори.

Пред само една година Алкараз не беше ниту во Топ 100, но благодарение на блескавите игри и големиот напредок во сите сегменти од играта, денес е деветти тенисер во светот.