Прославата на Манчестер Сити проследена со инцидент: Нападнат голманот на Астон Вила

Екипата на Манчестер Сити е старо-новиот шампион во англиската Премиер лига. Тимот на Гвардиола успеа да направи пресврт и славеше со 3:2 над Астон Вила на стадионот „Етихад“ во Манчестер.

Веднаш по последниот свиреж на судијата, стотици фанови влетаа на теренот, и неколку навивачи на домашниот тим го нападнеле голманот на Астон Вила, Робин Олсен.

По повод немилиот настан, Манчестер Сити излезе со официјално соопштение преку кое му се извини на голманот Робин Олсен, како и на клубот од Бирмингем, потенцирајќи дека случајот ќе биди целосно истражен и дека неодговорните навивачи ќе бидат казнети.