Расел Вестбрук се сели во Лејкерс!

Расел Вестбрук од наредната сезона ќе настапува за Лос Анџелес Лејкерс. Веста ја пренесува и официјалната страница на лигата, додавајќи кој ќе се пресели во спротивен правец.

Вестбрук, кој беше најкорисен играч во лигата во 2017. година и кошаркар кој четири сезони, вклучувајќи ја и минататата во Вашингтон, завршуваше со просек трипл-дабл, ќе биде потврден како нов играч на Лејкерс по 6. август, кога се може да стане официјално.

Познато е дека во спротивен правец ќе одат Кајл Кузма, Кентавиус Колдвел-Поуп, Монтрезл Харел и Ајзеа Џексон, како и 22. избор од драфтот одржан синоќа.

Леброн Џејмс и Ентони Дејвис со оваа размена добија соиграч со кој ќе можат да се надеваат веќе наредната сезона повторно да атакуваат на титулата.