Рафаел Леао е МВП на сезоната во Серија А

Напаѓачот на Милан, Рафаел Леао е прогласен за најкорисен играч во штотуку завршената сезона во италијанската Серија А.

При одредувањето на победникот не беа земени предвид само статистичките податоци, туку и играта без топка, придонесот во тимските акции, како и техничките показатели.

На 34 натпревари 22-годишниот Португалец постигна 11 голови и 8 асистенции.

Неговиот Милан кој синоќа го прослави првото скудето по пауза од 11 години, стана најмладиот шампион во Серија А во ерата во која победите на натпреварите се бодуваат со 3 бода. Просечната возраст на тимот предводен од најдобриот тренер сезонава во Италија, Пиоли е 26 години и 97 дена.